BluePink BluePink
XHost
Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.
Pagina Principala
Fotografii de la slujba de inviere
Album foto
Activitati
Pelerinaj Moldova 2011

Pelerinaj cu valente spirituale si culturale Un eveniment deosebit a bucurat credinciosii Parohiei Independenta.Protoieria Calarasi,pentru ca,in perioada 18-20 Iulie a.c.,preacucernicul preot Gheorghe Marcian a organizat un pelerinaj indeit pentru aceasta parte a Baraganului. Pe langa vizitarea unui numar mare de sfinte asezaminte monahale cu traditie , accentul a fost pus si pe obiective culturale , muzee si case memoriale in care au locuit personalitati notabile ale istoriei noastre nationale. Din numerosul grup au facut parte batrani si tineri deopotriva, impreuna cu mai multi copii ce s-au aratat deosebit de incantati mai ales de participarea la unele dintre sfintele slujbe,specifice tipicului monahal. Toti credinciosii au contribuit dupa posibilitati , lasand la fiecare manastire vizitata diverse produse alimentare precum si pomelnice pentru ajutorarea celor aflati in nevoi si suferinta. Itinerariul a inceput cu opriri la sfinte manastiri, precum cea de la Tiganesti , Ghighiu , Zamfira(dotata cu un muzeu propriu in care stau expuse tiparituri vechi , vesminte preotesti si obiecte de cult),Crasna,Suzana si Cheia. Traseul a continuat apoi cu o oprire la Biserica Neagra din Brasov, ulterior autocarul indreptandu-se spre Manastirile Brancoveanu,Sambata de Sus(care are in patrimoniu un spatiu special amenajat pentru expunerea obiectelor liturgice vechi specifice cultului ortodox) si Manastirea Cozia. Trebuie mentionat si faptul ca la Sambata de Sus participantii la pelerinaj au primit un cuvant de folos pentru suflet de la parintele duhovnicesc Teofil Paraianu , mereu disponibil pentru multimea credinciosilor care calca pragul sfantului lacas.La valenii de Munte atentia tuturor s-a indreptat spre casa memoriala a marelui istoric Nicolae Iorga si spre cele doua muzee(cel bisericesc si cel dedicat taranului roman)ale localitatii prahovene.Pelerinii s-au indreptat apoi inspre Valea Oltului,ultimul dintre obiectivele turistice vizitate ( a consemnat: preot Gheorghe MARCIAN , Parohia Independenta.